توسعه اشتغال محور صنایع در شهرکهای صنعتی استان البرز


مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان البرز اعلام کرد که 3 برنامه محوری شامل توسعه صنایع در ارتفاع، ایجادنخستین شهرک صنفی و تامین نیازهای زیربنایی شهرک‌های صنعتی با رویکرد ایجاد اشتغال برای بیش از 10 هزار نفر در دستور کار این استان قرار گرفته است.
به گزارش روابط عمومي شركت شهرك‌هاي صنعتي البرز، جهانگیر شاهمرادی در نشست خبری با اصحاب رسانه که در کرج برگزار شد با اشاره به اقدامات صورت گرفته این شرکت در سال گذشته افزود: درانتخابات ریاست جمهوری بین دو جناح سیاسی مقبول حکومت اسلامی عمده‌ترین بحثی که بر روی آن تاکید شد، توسعه تولید و ایجاد اشتغال بود.
این مسئول با اشاره به اینکه دشمنان رفتارهای ما را بواسطه مسائل اقتصادی زیر نظر دارند، اضافه کرد: در این شرایط پرداختن به موضوع شغل می تواند رونق و توسعه همه جانبه را به دنبال داشته باشد.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان البرز به رویدادهای چند سال اخیر در بخش اقتصادی و دیپلماسی کشور اشاره کرد و بیان داشت: بخش خصوصی از تحریم‌ها دچار آسیب شد ولی دنیا ناچار به مذاکره با ایران شد چراکه در داخل توان تولید به خصوص در حوزه نظامی افزایش پیدا کرد.
شاهمرادی تحریم‌ها را نقطه عطفی برای کشور دانست و افزود: اگر ایران به لحاظ نظامی خودکفا و قدرتمند نبود هرگز پای میز مذاکره با کشورمان نمی نشستند.
وی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی رونق اقتصادی بزرگترین دغدغه کشور است، خاطرنشان کرد: اکنون باید تمام مردم و مسئولان به سمت تولید و توسعه اقتصاد در داخل بروند تا با یک عزم جدی و همگانی اهداف مربوط به این بخش دنبال شود.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان البرز گفت: وجود یک فرد فاقد شغل در یک خانواده در واقع آسیب بزرگی برای جامعه است.
وی به برنامه ها و فعالیت شرکت شهرک‌های صنعتی البرز به عنوان یک بنگاهی که می تواند در ایجاد اشتغال موثر باشد، اشاره کرد و افزود: با اقدامات صورت گرفته برخلاف جو حاکم نسبت به گسترش اراضی شهرک‌های صنعتی اقدام شده است.
شاهمرادی گفت: صنایع روز‌به‌روز نیروی کار خود را کمتر می کنند چرا که اتوماسیون بالا رفته و دستگاه‌ها بخش بزرگی از امور را انجام می دهند بنابراین مقرر شد اقدام نوینی برای ایجاد اشتغال انجام شود.
وی با بیان اینکه باید مراکز زندگی خود را تبدیل به بازار کار کنیم، افزود: صنعت امروز نباید از خانه‌ها دور باشد به این دلیل که کارخانه‌هایی با تکنولوژی بالا آلودگی‌های بسیار کمتری دارند و صنایع‌های تک فاقد هر گونه آلودگی هستند.
این مسئول با اشاره به اینکه شعاع 120 کیلومتر در شرایط کنونی، منطقی نیست اضافه کرد: می توان صنعت را در نزدیکی شهرها داشت، ولی با رعایت الزامات زیست محیطی و دلایل کافی، این امر در البرز نیز منجر به توسعه شهرک‌های صنعتی مي‌شود که شهرک اشتهارد 2 در این زمینه به وجود آمده است.
وی گفت: در ماه های اخیر یک شهرک در البرز نیز توسعه یافت و یک شهرک 500 هکتاری نیز در نجم آباد نظرآباد در دست احداث اقرار گرفت.
شاهمرادی با بیان اینکه اکنون 54 هزار نفر در شهرک‌های صنعتی البرز مشغول به کار هستند افزود: قرار است امسال با توسعه شهرک‌های صنعتی 5 هزارو200 شغل ایجاد شود.
وی با اشاره به ایجاد شهرک صنفی در استان البرز خاطرنشان کرد: شهرک صنفی به مساحت 85 هکتار از مرداد امسال عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود که امکان ایجاد 5 هزار شغل در البرز تنها در این محدوده فراهم می شود.
این مسئول گفت: توسعه اولیه در شهرک‌های صنعتی اجرایی شده ولی چند مشکل اساسی نیز وجود دارد که اهم آن تامین آب است، چراکه در برنامه پنجم هیچ‌گونه تخصیصی برای واحدهای صنعتی البرز دیده نشده، ضمنأ برق موجود برای توسعه صنعتی کفایت نمی کند.
وی افزود: در سفرسال گذشته رئیس جمهوری به استان البرز موضوع تامین برق شهرک‌های صنعتی مد نظر قرار گرفته و طرحی در این رابطه تصویب شد که امید است اجرایی شود.
شاهمرادی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی اقتصادی درون زا و برون نگر است که با توجه به این امر درصدد رونق تولید و ایجاد اشتغال هستیم.
وی گفت: بیش از یک هزار و 100 لیتر بر ثانیه آب نیاز داریم که در سفر رئیس جمهوری مجوز برداشت موقت 400 لیتر بر ثانیه دریافت شد ولی در استان البرز با توجه به اهمیت تولید و صنعت درصدی از آب سدها به بخش صنعت اختصاص پیدا کند.

این مسئول افزود: به ازای برداشت هر لیتر بر ثانیه آب 220 شغل ایجاد می شود از این رو نیاز است که توجه بیشتری در این رابطه صورت گیرد.
وی اضافه کرد: در شهرک صنعتی اشتهارد و نجم آباد 136 لیتر بر ثانیه پساب در بخش صنعت مورد بهره برداری قرار می گیرد و این اقدام توسط تصفیه خانه ها محقق می شود.

 
   1396/3/28 15:04    تعداد بازدید :  427

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 427
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )